AHA a BHA kyseliny v kosmetice: Objevte jejich výhody!

Kdybychom srovnali péči o pleť v dnešní době a před pár lety, našli bychom jeden zásadní rozdíl. V dnešní moderní době využíváme ve své denní rutině řadu kyselin, které jsou pro naši pleť prospěšné.

Kyseliny můžeme rozdělit do dvou základních skupin – AHA a BHA kyseliny. Oba druhy kyselin se hodí pro všechny typy pleti, přesto mezi nimi nějaké ty rozdíly najdeme. Pokud se chcete dozvědět, které to jsou a jak jsou AHA a BHA kyseliny užitečné, pak čtěte dál.

image0_5

PhotoRoom_20220107_124721

Oblíbenost AHA a BHA kyselin v kosmetice je na vzestupu

Rectangle 76

Kyseliny se využívají k chemickému peelingu a tyto produkty zažívají dnes obrovský boom. Oproti mechanickému peelingu s abrazivními částečkami nepůsobí pouze na povrchu, ale pronikají hluboko do pleti a odstraňují odumřelé buňky tak, aby se neucpávaly póry. Konzistencí mohou připomínat obyčejný čistící gel a může nám tak připadat, že nic nedělají. Pracují ovšem neviditelně, bez jakéhokoliv podráždění, avšak mnohem účinněji.

V nabídce korejské kosmetiky je většina peelingů chemického charakteru. Cenově dostupnou variantou jsou Apple Smoothie Peeling Gel od Mizonu s AHA ovocnými kyselinami.

A jako další Lemon Sparkling Peeling gel od secret Key s citronovou vodou a vitamínem C 

AHA kyselin máme celkem 7 druhů

Rectangle 76

Mezi AHA kyseliny, zvané také jako alfa-hydroxykyseliny, se řadí kyselina glykolová, mléčná, mandlová, jablečná, citronová, maleinová nebo vinná. Jde především o ovocné kyseliny a hodí se případech, kdy toužíme po omlazení pleti.

AHA kyseliny bojují proti pigmentovým skvrnám, zjemňují vrásky a projasňují pleť. Hodí se tedy na zralou a suchou pleť, protože v ní dokáží lépe udržet vlhkost.

aha

PhotoRoom_20220107_124721

Účinek AHA a BHA kyselin se dostaví velmi rychle!

Rectangle 76

Při chemickém peelingu s AHA a BHA kyselinami se obnovy pleti dočkáte mnohem rychleji, ovšem i tak to nebude ze dne na den. Proces obnovy pleti chvíli trvá a výsledky budou viditelné zhruba po měsíci pravidelného používání. Exfoliaci je tedy vhodné používat pravidelně měsíc, pak si udělat měsíc přestávku a poté zase začít.  

Není kyselina jako kyselina aneb zásadní rozdíly mezi AHA a BHA kyselinami

Rectangle 76

Jednotlivé AHA kyseliny se mezi sebou liší velikostí molekul, a tedy i schopností pronikat do kůže. Nejmenší molekuly má kyselina glykolová, má tedy nejrychlejší a nejsilnější účinky, protože se do kůže dostává nejsnáze. Patří také mezi nejznámější a nejpoužívanější kyselinu z této skupiny.

Kyselina mléčná má podobné účinky, ale molekuly má větší, takže pracuje pomaleji a je šetrnější. Vzniká fermentací laktózy a možná by bylo jednodušší sáhnout do ledničky pro jogurt a pravidelně si jím zkrášlovat obličej. Bohužel pH jogurtu je příliš nízké na to, aby se mohlo rovnat pH chemického peelingu a být tak stejně účinné.

Pro hodně citlivou pleť je vhodná kyselina mandlová s největšími molekulami.

Na Kocosbeauty najdeme široké portfolio produktů s AHA kyselinami. Pro suchou až smíšenou pleť je ideální jemný chemický exfoliant AHA 7 Whitehead Power Liquid od značky Cosrx. Obsahuje 75 % jablečnou vodu a kyselinu glykolovou, které pleť zjemní, vyhladí a dokáží urychlit proces obnovy buněk.

Od stejné značky můžeme péči o pleť doplnit o veganský pleťový AHA/BHA Clarifying Treatment toner.

Hned několik tonerů nabízí i značka Whamisa, například Organic Flowers Toner Original, Organic Flowers Toner Refresh nebo Organic Flowers Toner Deep Rich.

Oproti tonerům jsou stejně oblíbená pleťová mléka – Whamisa Organic Flowers Lotion Original či Whamisa Organic Flowers Lotion Refresh.

 Skupinu BHA kyselin zastupuje pouze jedna kyselina

Rectangle 76

BHA kyseliny (beta-hydroxykyseliny) jsou vhodnější na mastnou a problematickou pleť. Na rozdíl od AHA kyselin rozpouštějících se ve vodě se BHA kyseliny rozpouští v tucích. Mezi nejznámější patří kyselina salicylová, která je také jedinou zástupkyní této skupiny kyselin. Dokáže rozpouštět kožní maz zodpovědný za ucpávání pórů, tvorbu akné a pupínků.antibakteriální a protizánětlivé účinky a zmírňuje podráždění. Působí hluboko uvnitř pórů a čistí je zevnitř, což žádná jiná látka ve své podstatě neumí. Skvělá je čistící pěna od COSRX s obsahem 0,5% kyseliny salicylové

BHA kyselinu můžeme nalézt v neparfémovaném hydratačním toneru Benton Aloe BHA Skin Toner.  

bha salic

PhotoRoom_20220107_124721

Při používání AHA a BHA kyselin je důležité myslet na vysokou sluneční ochranu!

Rectangle 76

Při aplikaci kyselin je třeba myslet na jednu důležitou věc, a tou je sluneční ochrana. Po ošetření bychom měli vždy použít ochranu alespoň se SPF 30. Kyseliny zvyšují fotosensitivitu pleti i týden po použití, proto je aplikace opalovacího krému pod make-up nutná. 

Existuje ale i řada make-upů, které již SPF obsahují. Lze jmenovat například Snail Repair Intensive BB Cream SPF50+ PA+++ – krycí BB krém, vysoký filtr SPF 45 najdeme v rozjasňujícím BB krému Shimering Petit od značky Holika Holika (tato značka mimo jiné nabízí i další BB krémy se SPF 30 a 25) a jeden z nejoblíbenějších BB Cream Illuminating Supple Blemish Cream SPF40 PA++ od světoznámé značky Dear Klairs. 

Proto je vhodnější naordinovat si přípravky s kyselinami na podzim nebo v zimě, kdy je sluneční záření slabší.

Pokud by nastaly nějaké obavy z opalovacích přípravků pod make-up, ty korejské jsou mnohem jemnější, snadno se roztírají i vstřebávají a hlavně nezanechávají nepříjemný bílý film, který by mohl make-up ovlivnit.

Vůbec není na škodu používat opalovací krémy s nejvyšší ochranou SPF 50. Čím vyšší faktor, tím lepší ochranu své pleti dopřejeme.

Kyseliny se také nedoporučuje používat během těhotenství a kojení.

holka

PhotoRoom_20220107_124721

Vhodnou péči o pleť s AHA a BHA kyselinami hledejte v korejské kosmetice

Rectangle 76

Na Kocosbeauty.cz najdeme třeba lehký opalovací krém Protective Cream Wyterproof Sun Gel se SPF 50 od značky SKIN79. Má lehkou texturu, nebarví a nezanechává mastný film. Má přírodní složení a díky mnoha rostlinným extraktům je nejen funkční, ale i pečující.

Mimo jiné je k dostání celá řada pleťových krémů, které již vysoký ochranný faktor obsahují. Nemusíme tak používat žádné speciální přípravky, pouze krémy, jak jsme zvyklí.

Vysoká sluneční ochrana je zaručena i díky pleťovému krému v praktickém tyčinkovém balení Moist Cool Sun Stick SPF 50+ PA ++++ od značky Skin79. 

AHA a BHA kyseliny kombinovat, ale ne vrstvit! 

Rectangle 76

Oba druhy kyselin je možné mezi sebou i kombinovat, avšak nedoporučuje se jejich vrstvení. Většinou nám při běžné péči stačí jedna kyselina denně. Je třeba pouze brát ohled na to, co naše pleť potřebuje a co zvládne. Stejně tak se v začátcích doporučuje začít s přípravky, které jsou méně koncentrované a postupně tuto koncentraci kyselin zvyšovat.

S AHA a BHA kyselinami můžeme kombinovat asi nejznámější kyselinu hyaluronovou. Ta totiž nemá žádné exfoliační účinky, proto je vhodná jako následná péče. 

S používáním AHA a BHA kyselin je třeba obezřetnosti!

Rectangle 76

Chemické AHA a BHA peelingy jsou hodně účinné, proto může dojít k podráždění. Neměly by se tak z počátku používat častěji než 2x do týdne, později je možné četnost aplikace navyšovat. Záleží na typu pleti a citlivosti. Většina přípravků by měla obsahovat i podrobný návod k použití, kterého je dobré se držet.

Vhodnější je používat je večer na vyčištěnou pleť. Ta může po použití zarudnout a nikdo nechceme vyjít ráno z domu zarudlí. Podráždění nebo štípání ale nemusí být pravidlem, mnoho žen nic takového nepozoruje. Není tedy třeba se ničeho obávat a ani po první reakci produkt hned zatracovat. Pleť si na něj postupně zvykne.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení